חיפוש
עמוד הבית » כללי » הוזמנתם לחקירה במשטרה? חשוב שתדעו את זכויותיכם!

הוזמנתם לחקירה במשטרה? חשוב שתדעו את זכויותיכם!

חקירה במשטרה היא מעמד מלחיץ ומפחיד. החוקרים מפעילים טכניקות חקירה שונות והם יכולים להפיל בפח חשודים רבים שעלולים להפליל את עצמם או להודות במשהו שלא עשו. בנוסף, המשטרה לא תמיד שומרת על זכויות הנחקרים על פי החוק, על כן, אם הוזמנתם לחקירה במשטרה, חשוב מאוד שתדעו את הזכויות שלכם.

 

סוגי חקירות במשטרה

המשטרה יכולה לזמן אדם למספר סוגים של תשאולים שונים – תשאול, מתן עדות וחקירה באזהרה. ישנם הבדלים קלים בין כל סוג תשאול בנוגע לזכויות שלכם, אבל בכל אחד מהסוגים יש לכם שתי זכויות בסיסיות: הראשונה היא התייעצות עם עורך דין, והשנייה היא הזכות לא להפליל את עצמך. בחקירה באזהרה ישנן זכויות נוספות כגון זכות השתיקה.

חקירת משטרה לחשוד

הזכות להתייעץ עם עורך דין

הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה היא אחת הזכויות החשובות ביותר שיש לכם בתור חשודים. מעמד החקירה הוא מעמד קשה שיש לו מטרה אחת – להוציא מידע שהמשטרה מחפשת. אדם רגיל לא יודע להתמודד מול טכניקות החקירה של המשטרה שכל מטרתן הן להפיל חשוד בהודאה. התייעצות עם עורך דין תכין אתכם לחקירה. ביחד עם עורך הדין תוכלו לבחור אסטרטגיה נכונה למענה על שאלות החוקרים. בנוסף עורך הדין יידע אותכם בכל הזכויות שלכם, כך שתוכלו לשים לב אם זכות כלשהי מופרת.

 

הזכות להימנע מהפללה עצמית

לנחקר או נותן עדות שמורה הזכות להימנע מהפללה עצמית. מצב זה שונה בין סוגי החקירה. במתן עדות או תשאול מותר לא להשיב על שאלה רק במקרה שיש אפשרות להפללה עצמית, אולם אין זכות שתיקה כללית. על המשטרה ליידע באופן ברור את הנחקר אם החקירה היא באזהרה או לא.

מושג חקירת המשטרה

זכות השתיקה

כאשר אדם מזומן לחקירה באזהרה, המשטרה מחויבת ליידע אותו שהוא נחקר בסטטוס של חשוד, כלומר שכל מה שיגיד במהלך החקירה, יכול לאחר מכן לשמש כנגדו בבית המשפט. הליך היידוע הזה הוא חלק מהזכויות שלכם, והמטרה שלו הוא שתוכלו, במידה ותבחרו, להשתמש בזכות השתיקה ולא לענות לשאלות החוקרים. כמובן שבחירה במסלול זה יכולה להיות בעייתית כיוון שהיא עלולה להצביע על אשמה ולמקד בכם פעולות חקירה אחרות. לאחר שתתייעצו עם עורך דין פלילי, תוכלו להבין האם זה מסלול נכון יותר בשבילכם להמשך החקירה וההליכים.

 

הזכות להליך הוגן

הזכות להליך הוגן היא זכות כללית הנוגעת ליחס אותו אתם מקבלים, שמירה על הזכויות שלכם, התנאים בהם אתם מוחזקים, זמן החקירה, הזכות לערעור על מעצר וכיוצא באלה. את פרטי הזכות להליך הוגן יוכל עורך דין מיומן להסביר לכם באופן שבו תוכלו לשים לב אם משהו מהזכויות מופר.

 

סיכום

חקירה במשטרה יכולה להיות מעמד מלחיץ מאוד, שעלול לגרום לכם לשכוח את הזכויות שלכם. בנוסף, המשטרה לא תמיד שמה בראש מעייניה שמירה על זכויות נחקרים. לכן יש חשיבות גבוהה לכך שתנצלו את הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי costagidi שיוכל להכין אתכם לחקירה, לקבוע יחד אסטרטגיה וליידע אתכם בנוגע לכל הזכויות שלכם.

שופט דופק בפטיש בבית המשפט

אולי יעניין אותך גם