חיפוש
עמוד הבית » מדריכים דיגיטליים »  3 סכנות של מתקפות סייבר – ואיך להתמודד איתן

 3 סכנות של מתקפות סייבר – ואיך להתמודד איתן

שנת 2021 הוכתרה אצל רבים כשנה שהתרחשו בה הכי הרבה תקיפות סייבר. כמו כדור שלג שהולך ומתגלגל, מתקפות הסייבר מדביקות זו את זו, ומתרבות ממתקפה למתקפה. הן גורמות לכולנו להתחיל לפחד. ואם לא נדע איך להתכונן אליהן כראוי, ולהיזהר מהן, הסכנות יכולות להיות רבות. הנה לפניכם 3 סכנות שמתקפות סייבר יכולות לגרום, וגם דרכים שונות להתמודד איתם.

 

  1. הפצת פרטים אישיים

לכל אחד יש סודות שהוא לא מספר לאיש. יש מי שהוא מופנם ולא מספר הרבה, ולעומתו יש מי שמספר יותר על חייו האישיים. אך המשותף לכולם – שהם בוחרים את מי ואת מה לשתף. כאשר אנחנו מותקפים ברשת, הדברים השמורים שלנו (ובואו, לכולנו יש סלפי שאנחנו מתביישים בו) יכולים להיות מופצים לכל עבר.

אם אנחנו עסק עם פרטים של לקוחות, הסכנה היא לא רק המבוכה, אלא גם עילה לתביעה.

 

  1. חדירה לרשת

כל רשת צריכה שער עם מנעול שלא ייתן לזרים להיכנס אליה. כאשר יש מתקפת סייבר, התוקפים יכולים להיכנס לרשת ולעשות כרצונם: לשנות תמונת פרופיל בפייסבוק, לשנות מחירים באתר של העסק, ולתקוף רשתות אחרות הקשורות לרשת הנתקפת. כל אלו הם רק חלק מהדברים שיכולים להיפגע (לא רוצה להביא להם רעיונות).

 

  1. פגיעה בתשתיות

מתקפות סייבר אינן מתרחשות רק במחשבים וברשתות, הן רק מתחילות שם. בעידן של היום, רוב הדברים המוחשיים, קשורים גם לרשת כלשהיא. אם זה הבתים החכמים או רמזורים, כולם קשורים לאיזושהי רשת, שכאשר היא נתקפת, התשתיות עצמן יכולים להינזק.

כאשר מדובר ברשת של בית חולים או חברת החשמל, למשל, הסכנה היא סכנה מיידית של חיי אדם.

 

דרכי התמודדות

אחרי שראינו שמתקפות הסייבר יכולות להיות גם מביכות, גם מזיקות לעסקים וגם מסכנות חיים, הצורך שלנו להתחמש נגדן הוא גדול מאוד. הנה 3 דברים שיעזרו במלחמה.

אבטחת מידע – רוב החיים שלנו מתקיימים ברשת, בין אם זה ברשתות החברתיות, בקניות מחו"ל או עסק שהדרך להגיע אליו היא אתר. כל מה שנוגע ברשת, חייב אבטחת מידע במידת רגישות מסוימת.

ביטוח סייבר – כמו שלא נוהגים על רכב ללא ביטוח, כך לא גולשים ברשת ללא ביטוח סייבר. זה מקנה לנו רוגע ובטחון לדעת שגם אם ח"ו הותקפנו, יש לנו ביטוח.

זהירות – הזהירות היא המפתח פה. כי מי שמספר את הסיסמא שלו לחשבון הבנק לכל אדם, שלא יתפלא כשיורד לו כסף מהחשבון כל חודש. נסגור מחשבים בסוף העבודה, לא נפתח לינקים חשודים שקיבלנו, ולא נרשום פרטים אישיים במקום שאנחנו לא בטוחים לגביו. אחריות זה שם המשחק.

 

לסיכום

צבאות שלמים הפכו את הנשק של הלוחמים שלהם למקלדות ושורות קוד, כי בעידן של היום המלחמה עוברת לשם. וגם אנחנו צריכים להיזהר מפני המתקפות והפגיעות שיכולים לבוא עלינו.

מתקפת סייבר